Kan någon hjälpa mig tolka Keltiska Korset?
Hej!
Jag är helt ny, både här och vad gäller Tarot. Jag är dock inte helt ovan vid att använda pendel.
Gjorde en läggning på Keltiska Korset för några dagar sedan gällande om jag kommer få tillbaka min kärlek eller ej och nu undrar jag om någon skulle kunna ge min sin tolkning på resultatet?
1. Solen
2. 8 i stavar
3. Översteprästen
4. Page i svärd
5. 2 i svärd
6. 6 i bägare
7. 5 i svärd
8. 6 i svärd
9. 9 i mynt
10. Tornet (ska tydligen tolkas tillsammans med 6.?)
Jag har också lagt en 4-månaders rak tidslinje med följande resultat:
1. Stjärnan
2. Ess i bägare
3. Kung i bägare
4. 3 i stavar
Eftersom jag är ny så vågar jag inte lägga om särskilt ofta utan försöker i stället tolka det som kommit upp.
Tack på förhand!
Hur har du tolkat det själv? =)
*Kärlek & lycka*
Jag har läst lite om kortens tolkningr på nätet, men det känns som om jag få olika svar beroende vilka sidor jag läser på. Det är därför jag kollar om det finns någon "rutinerad" här som kan ge sin tolkning :)
En förklaring till att du får olika svar på olika sidor är för att i olika kortlekar kan samma kort ha olika betydelser, så det "bästa" att göra är att läsa om kortens betydelser i pamfletten som brukar följa med kortleken.
T.ex. i två av mina kortlekar så har 5 i mynt, om jag inte minns fel, olika betydelser. I den ena är det jättepositivt, och står för löning, i den andra varslar kortet för slit innan man kan skörda frukterna av sitt arbete.
Om du inte förstår de första korten så går det att lägga ut fler som stöd, t.ex. om det är kort 1 du inte förstår, så kan du lägga ut ett till som då tjänar som förtydling av det ursprungliga kortet.
Jag har aldrig lärt mig keltiska korset (tycker den är krånglig) så jag kan inte hjälpa dig med tolkningen.
Pernilla, värdinna för Månväsen ifokus och för Epoker ifokus. På månväsen kan ni just nu läsa om Den flygande holländaren, Spöken, m.m. och på Epoker finns att läsa om East India Trading Company och absint - men självklart mycket mer, bland annat stridvagnsspärrar och utdöda yrken!
Jag söker också medarbetare/artikelförfattare till båda sajterna. Är du intresserad av antingen Folktro eller Historia - eller kanske både och, så låt mig veta! 
Håller med ovanstående om att i första hand tolka läggningar utifrån den lilla bok/häfte som följde med leken och att olika sajter och böcker har olika syn på vad som betyder vad. Läs gärna på och ta till dig det som de flesta säger samma saker om för det brukar sällan vara fel.
Menar inte att såra någon eller klampa in i klaver men…
Att lägga för sig själv är inte alltid det lättaste tycker jag. Jag har jättesvårt att lägga för någon, inklusive mig själv mellan varven, som jag känner för nära, det går inte.
Ju mindre jag vet dessdå tydligare kan jag lita på det jag får till mig.
Menar inget illa men undrar vad som fick dig att göra en så stor och krånglig läggning för en fråga när du inte är helt van vid stora läggningar? Det finns lite mindre läggningar som är minst lika bra där du själv kan komplettera med en eller ett par frågor om du vill.
Ex "rosen" är jättebra för problemrelaterade frågor. Googla på tarotmallar eller tarotläggningar och se om du inte hittar lite. Den visar vad du har för tillgångar i frågan, vad du ska se upp med och visar bra ledning i vad du kan göra för att det ska bli så bra som möjligt.
Har bara ögnat igenom din läggning och de kort du fått upp. Det jag skulle kollat mer på är vad de kort som finns i stora arkannan tillhör för grupp, de visar ju olika faser och skeenden i människans liv.
Jag ser att det är mycket stavar och svärd, vad säger det dig och numerologin, den säger mycket!
Jag håller med det Lia skriver om vad du själv har tolkat, det kan vara kul och lärorikt för oss alla om du vill och vågar dela och det kan bli lättare att kanske hjälpa dig komplettera om du missat något etc. Och såklart peppa dig för de bra tolkningar du ju fått till!
Hoppas du vågar tolka till din läggning lite för jag tror att du egentligen vet själv men inte vågar lita på dig själv.
/ Skogshumblan
Medarbetare på tarot och healing.
"I am not what happens to me, I am what I choose to be" Carl Jung.