God morgon 9 september
Godmorgon Spanis och alla andra
I dag blev inte morgonpromenaden så lång förkylningen, har satt sig i luftvägarna och astman är riktigt jobbig
hinner inte med sådan skit nu ju!!
Även här är det härligt väder riktigt skönt är det!
ha en underbar dag!
Godförmiddag!
Solen skiner just nu och det ser ut att bli en skön höstdag. Men jag ska tvätta i eftermiddag så här är det inga fritidsproblem. Känner mig lite förkyld också och tung i huvudet.
Men nu gäller det att sätta igång, ska göra några ärenden innan tvätten.
Ha en bra dag! (Snart är det helg!)
Krya på er alla förkylda och alla som har ont någon annanstans eller bara har sorg i sina hjärtan/kram
Godmiddag go vänner 
Ska snart vända kylaren mot Helsingborg och hälsa på min tandläkare för årlig kontroll. Javisst, ska jag försöka hinna med "Sjätte sinnet", neww age butiken där.
Mm, får hålla i börsen, finns så mycket "villha" där.
Krya på er ni som är "krassliga" eller som Spanaren säger "har sorg i hjärtat.
Ha en skön dag, fast här blåser det som tusan.
Kram Isa

*Du föddes vild. Låt ingen tämja dig. *😁👻

God middag!
Det såg ut att bli mulet och kulet idag men solen sprack igenom om och nu är det riktigt fint ute! Bilverkstaden talade om för mig idag att jag kommer att bli lite fattigare - men vad fanken. Jag har ju mitt mantra; "Tack för att pengar kommer till mig så lätt"Ska mumla på det i några dagar nu..=)
Många kramar till er som behöver stöd, uppmuntran eller bara en hand att hålla i!
"Du har alltid två val"
Medarbetare på Spiritualism iFokus

"jag äääälskar pengar - pengar kommer lätt till mig"
Hej på er.
Har funderat på vad Brittsommar och Indiansommar är - då vi haft sådant strålande väder nu sista tiden och om någon mer än jag undrat så är det så här:
Det är en ovanligt varm period, helst över 20 grader, som kommer efter en period med kyligt väder framåt hösten. Uttrycket brittsommar hänger samman med heliga Birgitta, som har namnsdag den 7 oktober. Ofta inträffar en riktig brittsommar i den vevan.
Uttrycket indiansommar, som är samma sak som brittsommar, kommer av att de nordamerikanska indianerna brukade gå på buffeljakt om det var en varm och solig höst.
1900-talets varmaste Brittsommar inträffade den 9 oktober 1995, då södra Skandinavien hade nästan 25 grader varmt och 1990-talets varmaste brittsommar inträffade den 9 oktober 1995, då södra Skandinavien hade nästan 25 grader varmt.
Om du tror att du vet allt, är du dåligt underrättad
Sajtvärd Tarot
Har inte hört talas om Indiansommar men däremot brittsommar som vi nu.Tack Pagan för den redogörelsen,alltid lär man sig någonting nytt
Ha en trevlig fortsättning på kvällen.
Tack för den redogörelsen Pagan
Haa! jag har spenderat massor av pengar helt (o) nödvändigt i dag
.
Det var utförsäljning i en blomster affär!… oj oj oj om ni visste hur många kassar med krukor, vaser, ljustakar, dekorationer, och lite ute växter till yttertrappan…ja lite julpynt fick jag oxå med!
.
Jag får använda mig av er affirmation läääänge nu.
Jag ääääälskar pengar- pengar kommer lätt till mig
Kramisar
Hej igen. 
Har ju varit hos "Tandis" idag. Som vanligt inga hål, mer än ett litet i plånboken, räkningen blev ca 500 kronor och det är inget att klaga på. Däremot blev det ett större hål efter att ha varit inne på "sjätte sinnet".
Och bokhandeln.
Två helt underbara änglakort, "Messages from yor angel" och "Daily guidance from your angel".
Plus en pendel
Jag skulle inte ha någon pendel, har ju tre stycken. Men där var en förgylld med en riktigt härlig blå färg på en knubbig sten. Jag tog den i handen och blundade… Sen höll jag på att ramla in i stället.
Så den fick ju naturligtvis följa med mig hem, den är tung och känns både het och sval i handen. Sen blev det några böcker och självklart stenar. Fick tag i tre små kluster, ametist, Celestin och en Tangerine. Nu kör jag ju bara in där en gång om året så jag har lagt undan lite pengar varje månad enkom för de här besöket. På bokhandeln blev det konstigt nog några böcker där med, två små med visdomsord. Te x. det här:
Antingen kan du krypa ihop och gömma dig, eller räta på ryggen och storma rakt in.
Jag lärde mig att det var bättre att storma.
Minnie Driver, F 1971
Ha en fortsatt bra kväll.
Kram Isa
*Du föddes vild. Låt ingen tämja dig. *😁👻

Sicken dag ni haft tjejer, blir ju lite avis. Nu när jag är gräsänka borde jag ju förståss ha passat på att shoppa loss lite jag med, tänkte inte på det
Man får ju passa på vid rea - eller hur Nillan
man fårju så mycket mer på köpet….helst sådant som inte stod på önskelistan.
åååå låter underbart Isa, ja visst är det underligt då saker bara följer med hem, helst då man är så hårdnackat envis som du.
Om du tror att du vet allt, är du dåligt underrättad
Sajtvärd Tarot
Wow isa såååå avis jag blev nu
inte för du varit hos tandis!,
tänk om du hade haft den femhundringen att spendera i den där härliga butiken!
Tack för det vissdoms ordet!
Me like
jag är inte där än…med stormningen menar jag
.
du kanske bjuder oss på ett visdomsoerd då och då nu…den boken verkar ha härliga visdomsord
Självklart ska jag komma med fler visdomsord, den ene boken heter "Heja tjejer"
Den andre heter "Tänkvärt om vishet"
#13 Mm, jag spenderade nästan en tusenlapp där.
Men som sagt, det hade jag lagt undan till. 
"Varje människa är en dåre åtminstone fem minuter varje dag. Vishet är att inte överskrida den gränsen."
Elbert Hubbard
*Du föddes vild. Låt ingen tämja dig. *😁👻

Är det fem minuter åt gången varje gång per dag då eller…
"Du har alltid två val"
Medarbetare på Spiritualism iFokus
Jag tolkar det som fem minuter per dag. 
Undrar om man kan lägga ihop minuterna när man klantat till det rejält för sig. 
"Om du följer alla regler, missar du det roliga."
Katherine Hepburn (1907-2003)
*Du föddes vild. Låt ingen tämja dig. *😁👻
MM jag gillar Katherine Hepburn också en härlig dam, har läst hennes memoarer.
*Du föddes vild. Låt ingen tämja dig. *😁👻

Jag har fyllt "Bitch" och det får man utnyttja ju… väl?? 
*Du föddes vild. Låt ingen tämja dig. *😁👻
Godkväller alla godingar!
Idag har inte varit någon bra dag. Vet inte om det är en värktopp eller om jag har någon influensa i kroppen. Det blev ingen vila idag eftersom jag först var tvungen att åka ärenden och sen tvätta. Men strykningen får vänta tills jag orkar.
Det kan vara vädret också eftersom det kom in ett lågtryck idag. Hur som helst så hoppas jag att det är bättre imorgon. Det känns som om någon sitter på mitt huvud! 
Isa, den butiken har jag varit inne i en gång - den är direkt livsfarlig - för plånboken!! 

Nu säger jag godnatt goa själar. Haft en dag fullt med nya budskap, insikter och kunskap. Jag tackar för er medverkan i mitt liv. Lots of love och må era drömmar vara fyllda med budskap av stärkande karaktär och livgivande egenskaper. Kram och sov sov gott. På återläsande imon.
Om du tror att du vet allt, är du dåligt underrättad
Sajtvärd Tarot
Oj vad filosofisk du blev på nattkvisten Pagan ja bnatti natt och sov gott kram.
Gilla inte roligt med värk i kroppen hoppas det blir bättre imorgon och du får sova inatt.
Ja, jag har ju varit där förr så jag lägger undan för en raid om året därinne, dom är ju så himla trevliga därinne också. 
*Du föddes vild. Låt ingen tämja dig. *😁👻
# 23 - Du tänk om du och jag skulle ta en lite runda därinne nu till hösten eller en jul-rundak, he he 

Tycker jag känner ingen butiksnamnet, ni har nog skrivit om detta fantastiska Sjätte sinnet förut. Allt för att göra oss andra avundssjuka förstås… ;-)
"Du har alltid två val"
Medarbetare på Spiritualism iFokus
"Sjätte sinnet" har nätbutik också. 
#24 Ja det hade varit kul.. och dyrt hehe. 

*Du föddes vild. Låt ingen tämja dig. *😁👻