Tarot iFokus

Tarot

Etikett: energier
Läst 3049 ggr
Pagan
0

Total Solförmörkelse 2010-07-11 i Kräftan

Den här artikeln har hela internet som källa. Här samlas åsikter som kommer från olika astrologer som har skrivit om solförmörkelsen som ägde rum den 11 juli 2010 i Kräftans tecken.

Enligt Astrocamp.com kommer solförmörkelsen som ägde rum den 11 juli 2010 att påverka alla människor på Jorden, oavsett var de bor någonstans. I Sverige kommer solförmörkelsen inte att vara synlig. Icke desto mindre kommer förmörkelsen att få sina effekter på människorna, säger astrologerna.

En del astrologer menar också att den här solförmörkelsen kan börja påverka oss så tidigt som 3 månader före och 3 månader efter att det inträffar. Andra talar om en tidsrymnd av total 4 veckor, 2 veckor innan förmörkelsen och två veckor efter förmörkelsen under vilken förmörkelsens effekter kommer att vara kännbara för var och en av oss.

Den här solförmörkelsen kommer att vara en total kopia av solförmörkelsen som ägde rum 1991. Tänk därför tillbaka på vad som skedde år 1991 och vilka temor var viktiga. Samma områden som fick betydelse då, får förnyad betydelse nu.

Enligt Zodiacarts.com symboliserar alla slags förmörkelser föränringar. Solförmörkelser står för nya början och kommer att manifesteras som förändringar i den omgivande miljön. I samband med solförmörkelser känner vi oss ivriga, vi vill börja på nya saker, vi tillkännager, vi visar upp, vi planerar, vi fatar beslut, vi antar utmaningar, förändrar oss, mognar, vill göra allt snabbare, vi går via en kris eller känner oss pressade utav omständigheterna.

Det finns två olika typer av förmörkelser: en nordlig och sydlig. Medan den nordliga typen av förmörkelse har med egot och privatlivet att göra, har den andra typen av solförmörkelsen att göra med våra relationer och nya perspektiv som har sin grund i interaktion med andra människor.

Solförmörkelsen den 11 juli 2010 kommer att vara sydorienterad något som betyder att vi kommer att använda oss av vad vi lärt oss hitills på helt nya sätt och att detta kommer att ske via våra relationer.

Att Mars bildar en sextil till Solen och Månen indikerar att det finns en möjlighet för alla att börja handla i en ny positiv inriktning.

Merkurius bildar en halv kvadratur till Mars, något som betyder att förnuft och kommunikation är intimt sammankopplade till vad som händer.

Eftersom Jupiter bildar en kvadratur till Pluto går utmaningen ut på en förändring i livsfilosofi.

En vecka före solförmörkelsen kommer mycket att hända runt omkring dig. Spänningarna ökar, Meningsfulla händelser äger rum och offentliga avslöjanden görs.mm.

För en del människor är solförmörkelsen mycket betydelsefull och effekterna varar under 3 hela år. Det handlar om de som är födda 9 januari, 8 eller 22 februari, 9 mars, 9 april, 9 eller 25 maj, 10 juni, 11 juli, 12 eller 27 augusti, 12 oktober, 11 eller 26 november, samt 11 december. Händelsernas utveckling kan redan ha börjat i slutet på april 2010 av sig själva. Hur ditt liv egentligen påverkas och på vilket sätt samt vilka konsekvenserna för de nya utvecklingarna bli, kommer du däremot inte att vara säker om förrän mot slutet på 2011.

Alla som är födda den 11:e i någon månad kan vänta sig ett händelserikt år.

Vill man gå in djupare och fokusera på varje aspekt i sig, bör man läsa The Astrology Blog eftersom man där kan hitta varje aspekt som formas och vad detta innebär.

Solen och Månen i Kräftan

Månen styr över Kräftan. När Solen finns med, kan man tala om manligt/kvinnligt, det inre/ och det yttre samtidigt. Det är nu dags att skapa historia och att fundera över hur du nått ända hit. Kräftan styr över hemmet och känslorna som brukar finnas där: kärlek, ömhet, trygghet, gemenskap. Förmörkelsen kommer att förstärka de här känslorna. Romantiska övertoner finns det gott om, liksom av att "släppa taget". En utopi kan växa fram i någons tankar. Det är vad som verkligen är viktigt som är viktigare än allt annat.

Merkurius i Lejonet

Symboliken är ganska djup. Vi har fattat ett beslut. Vi måste ta det här steget och helt enkelt agera. Det finns inget att fundera på; det lönar sig inte att fundera. Ändå möter vi de praktiska hindren som kan uppstå i samband med att man vill ta ett alltför stort steg. Vi måste ändå anpassa oss till omständigheterna.

Venus i Jungfrun

Även om nymånen lovar romantik, överskuggas Venus av tvivel. Man lider i sin tystnad. Självförtroendet är lågt. Det är väldigt svårt att uttrycka vad man känner. Det finns en känsla av att offras för ett ideal. Det handlar om att vara försiktig och ej frivilligt bli offerlammet.

Mars i Jungfrun

Handlingsplaneten Mars tänker nu på alla detaljer. Man planerar. Man tittar på kartan så att säga för att få fram hur man tar sig från A till B. Det är den här vägen som är själva förändringen. Det verkar som om det som den här solförmörkelsen symboliserar - att släppa taget om det gamla och ta en ny väg i livet - kommer att ske. Man brukar säga att "Djävulen finns i detaljerna" och i just de här detaljerna kan man finna de stora möjligheterna som leder till förändring. Chanser är stor att vi inte heller tar samma väg ensamma utan att andra gör oss sällskap.

Saturnus i Jungfrun

När man ska uppfylla ett klart mål eller bli färdig med en viktig uppgift, krävs det en hel del fokus. Koncentrationen är viktig och varje detalj spelar roll.

Den här solförmörkelsen handlar enligt The Astrology Blog om att lära sig att samarbeta och relatera till andra. Det är viktigt att se sig som medlem i ett team. Det är viktigt att skaffa sig emotionell kunskap, så att man verkligen kan förstå sig på andra. Samtigt lär man känna sig själv.

Källa.http://www.twice.se/astro-solformorkelse-11-juli-paverkan-stjarntecken.html

Om du tror att du vet allt, är du dåligt underrättad

Sajtvärd Tarot

Pagan
0
#1

Att vi påverkas av solen och månen är ju oss alla bekant. Känner du av att vi hade solförmörkelse den 11 juli?

Om du tror att du vet allt, är du dåligt underrättad

Sajtvärd Tarot

[GunillaR]
0
#2

Tack för denna intressanta information. Jag hade läst att det skulle vara solförmörkelse igår men vi i Sverige inte alls skulle uppleva den. Och igår hade jag glömt att det var så.

Jag vet inte om jag känner något speciellt. Men det visar sig kanske .

Intressant att en solförörkelse kan påverka oss så pass, men å andra sidan varför inte? Vi är ju alla av samma stjärnstoff!

Loet_old
0
#3

Ja intressant är det,hade heller ingen aning om att solförmörkelse hade inverkan på oss.kände då inte någonting speciellt,brukar annars känna av.

Tack för infot Pagan,man lär sig alltid någonting nytt.Glad