Tarot iFokus

Tarot

Etiketttarot-allmänt
Läst 965 ggr
[Linda-E]
0

Svårt att tolka

Ibland när jag har gjort Tarotläggningar så har det kommit upp ett kort som jag inte kan tolka. Jag känner inget för det kortet. Det står helt still för mig. Förstår inte varför. Har ni upplevt det någongång??

[GunillaR]
0
#1

Jadå detta har jag upplevt många gånger. Jag brukar lägga undan kortet och fortsätta med de andra,eller gå ifrån en stund. Om det fortfarande inte säger något så drar jag ett stödkort.

[Linda-E]
0
#2

Tack, ska prova nästan gång när det händer att dra ett till kort.

Bloudwedd
0
#3

Alternativt - gå in på t.ex aeclectic.com eller learntarot.com och se vad andra skriver om kortet!

Det kan också fungera att dela upp kortet i sina enskilda komponenter. Tex 3 of Swords  - Där står 3 numerologiskt för smärta, kreation, eller skapande. Svärd står för mentalitet, tanke, problemlösning. Om vi för samman dessa ord får vi många betydelser som kanske inte alltid vi tänkt på från orginalet. "Smärtsamma tankar, kreativ problemlösning etc