27 januari - dagens hälsningar
Jag börjar med att säga godnatt eftersom jag strax ska gå och lägga mig.
Ville bara berätta att jag idag på grund av mitt tarotkort som jag lade i morse, lyckades välja bort en aktivet som var väldigt energikrävande psykiskt. Skönt! 
Det var väl bra!
Nu går jag och lägger mig, vi ses efter frukosten!
Natti

En ny dag är på väg att gry och vi får se vad den bär med sig i form av snöoväder…. i småland är det lugnt än så länge..
Hoppas ni alla får en härlig dag!
"Du har alltid två val"
Medarbetare på Spiritualism iFokus
Godmorgon Morgaine, Elpida och alla ni andra
Minus 5 grader och det snöar rätt bra just nu. Jag måste gått fel inatt och lagt mig i stenkrossen istället för min sköna säng.
Känner lika vig och spänstig som ett kylskåp
Nåja det släpper nog framåt dagen, när man kommit igång lite. Tog mig i kragen igår
och fick bokat tid för byte av bromsklossarna, så på måndag ska jag in med bilen. Kan ju vara en fördel och kunna bromsa ibland
. Mina arbetskompisar skulle nog inte gilla att jag använde deras bilar som stopp när jag ska parkera. Brukar skoja med dem och säga, att ser dom en stor svart "Suv" bakom sig. Ska dom inte bromsa, för då kommer jag.
(Skämt åsido, så dåliga är dom inte)
Önskar alla en bra dag, och kör försiktigt.
Kram Isa
*Du föddes vild. Låt ingen tämja dig. *😁👻
Godförmiddag!
Oj vad det snöar just nu. Ett nytt vitt täcke har vi fått. Mår inte så bra idag, känner mig helt slut så jag får kanske ta det lugnt idag. Känns so m jag blivit överkörd av en ångvält 
Ha en bra dag i snön!
Jo, en sak till; det blir inget socker, inget choklad och inga kakor idag.
Basta!
"Morgaine"Jag ska tänka på dig och skickar stödjande peppkramar. Själv äter jag LCHF (Prediabetes) och har inga problem med sött, annat än mörk choklad helst 90%.
Kram Isa
*Du föddes vild. Låt ingen tämja dig. *😁👻
God middag allihop!
Lycka till med att slåss mot sockret idag Gilla, jag tänker på dig!
Själv ska jag åka och träffa en väninna som äger ett café så det blir garanterat en hel del latte idag…
Ha en superbra onsdag!
Kram
"Låt själen vara fri"
Godeftermiddag!
# 6 - Jag har tagit på boxhandskarna nu. Nu blir det en kopp kaffe med mjöl - och ingenting mera! Ingen choklad och ingen kaka.
Hugaligen som det stormar och snöar just nu! Jag var nere och skulle köpa lite i affären och kände hur ilsket vinden och snön piskar. Det har tydligen tagit i ordentligt i vindstyrkorna här. fy fy!
Undrar fortfarande var den globala uppvärmningen blev av!


Här är det isgator och mycket snö på dem. Halkade omkring på vägen när jag hämtade barnen efter skolan. Nu har jag tvättstugan som jag springer upp och ned till, men vad glad jag är att vi inte bodde som förut då fick man gå till tvättstugan mellan alla husen tvärs över gården! 
Annars så gillar jag snö och oväder bara man har schyssta kläder.
Nu har jag kommit hem från jobb, det var ok att köra, plogen hade kört där innan mig. Lite spårigt och slirigt men inga problem att ta sig fram, efter man grävt fram bilen jobb. Tur man har en stor bil, så man inte grävde fram någon annans bil.
Sov gott, nu ska jag titta på Roadwars.
Kram Isa
*Du föddes vild. Låt ingen tämja dig. *😁👻
Jag säger godnatt mitt i natten.
Det verkar toa här ikväll. All snö som kommit och lagt sig på taket har börja glida ner nu när det töar. Vid flera tillfällen har jag farit upp ur soffan av en smäll på fönsterbläcket. Snö från taket 5 våningar upp, det smäller ganska bra,
Så i morgon kommer det bli några minusgrader och halt som attan, fy sjutton, tur man slipper ge sig ut i trafiken på morgonen.