Tarot iFokus

Tarot

Etikettsajten
Läst 5016 ggr
[GunillaR]
0

Välkommen till Tarot!

Berätta gärna lite om dig själv och vad du har för erfarenhet av Tarot.

Jag uppskattar att du som medlem på Tarot har en beskrivning på din sajt. Det behöver inte vara något större, utan bara några ord om vem du är. En Avatar är också alltid trevligt :-)

Titta igenom forumgrupperna och se om där fattas någon som kan vara av intresse för oss på sajten.

Jag hoppas att du ska trivas här på sajten!

Hälsningar Gilla

[Spanaren]
0
#1

Tack för att jag fick komma till din fina sajt Morgaine Flört

Något om Tarot kan jag ännu inte, men ser med en stor nyfikenhet på vad som ska ske och hända här inne.

Eftersom jag känner till dig sen förr Morgaine, så vet jag att du sitter inne med en hel del kunskap för att lära ut till oss alla här inne.

Har man bara intresset, så tror jag att man kan lära sig åtminstone lite för husbehov med tarotkorten.

/kram Spanaren

[GunillaR]
0
#2

Välkommen Spanaren!

Ja jag tyckte att det kunde vara lämpligt med en sajt där vi kan knyta kontakt och dela med oss av kunskap och erfarenheter, både som invigd och oinvigd.

Kram!

Soffe
0
#3

Hej!

Va trevligt med ett forum om bara Tarot :-)

Sofie heter jag och jag själv är självlärd inom tarotvärlden.

För ca. 2,5 år sedan så köpte jag mig en tarotkortlek och en bok. I början tittade jag mest på korten och läste i boken. Jag försökte lära mig, men jag förstod ingenting hur det fungerade. Det stod bara stilla i tanken.

Så jag la det på hyllan ett bra tag för att ta upp det igen och det va förra våren. Jag chattade med en dåvarande vän och jag fick för mig att jag ville testa spontant med tarotkorten igen.
Det gick som en dans och det mesta jag skrev va klockrent. Så jag fick ju mersmak och fortsatte.

Sedan dess har jag tolkat och övat en hel del, men inte så ofta. Men de ggr jag gjort och gör så får jag mkt positiv respons och det känns mkt bra då det ger mkt oxå.

Tarot är definitivt ett intresse som jag utövar när tid och ork finns. Det är ett intressant och bra verktyg för att hjälpa andra människor tycker jag.

Hoppas att min presentation duger bra ;-)

Clary
0
#4

Jag gick en del tarotkurser på -90 talet och sedan har det gått i vågor. De senaste åren har intresset för korten kommit tillbaka och jag ser fram emot att vara här inne och friska upp det hela igen och få nya insikter.

Kramis

Medarbetare på Feng Shui och Indien

 

 

Pluppis
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#5

Hej Morgaine!

Äntligen! Vad kul! Grattis vännen Skrattande

Själv har jag ingen erfarenhet av Tarot mer än mina egna försök till tolkningar här hemma men vill sååå gärna lära mig!

Jättebra initiativ till sajten!

Jag hoppas det blir en välbesökt sajt med många härliga inlägg Glad

Och idel bekanta här ser jag! Vad kul!

Nu får vi hjälpa Morgaine att öka upp deltagarantalet här inne!

Kramar till er alla

~* Framtiden är något som endast du själv kan skapa *~

[Spanaren]
0
#6

Tack för välkomnadet Morgaine Skrattande

[Spanaren]
0
#7

Blommor ja, det ska vara Pluppis att komma ihåg :-)

Grattis till din sajt Morgaine!

[GunillaR]
0
#8

Välkomna Soffe och Clary! Hoppas att vi kan inspirera varandra och även de som är helt nya.

Soffe
0
#9

Tack Morgaine!

Ska bli spännande o se vad det kan bli av den här sajten :-)

Clary
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#10

Du har så rätt Spanaren, tur att vi har Pluppis, naturligtvis ska det vara blommor

Medarbetare på Feng Shui och Indien

 

 

Pluppis
0
#11

Flört

~* Framtiden är något som endast du själv kan skapa *~

[GunillaR]
0
#12

Åhhh tackar så mycket för de fina blommorna Glad

Varmt välkommen Pluppis! Hoppas att sajten kan komma att  inspirera Flört

[Jeremina]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#13

Intressant det här för nu kanske jag kan lära mig vad Tarot är annars kan jag spå i vanliga kort men Tarot har jag inte lärt mig.

Lycka till Morgaine med sajten Önskar Jeremina Glad

Eftersom du älskar katter så lägger jag in en kattbild istället för blommor som jag tänkte på först. Min Mojjan som älskar strykbrädan Cool

[GunillaR]
0
#14

Tack Jeremina och välkommen ska du vara Glad

Och jag borrar ner näsan i den goa kattmagen på direkten Tungan ute

Indiania
0
#15

Hej Morgaine! Grattis till din spännande och trevliga sajt! Flört

Jag har sysslat lite med Tarot men det är massor med år sedan.

Det finns mycket intressant att läsa här inne, skall gå igenom din välplanerade och fina sajt när jag har gott om tid.

Lycka till Morgaine!

Kram Indiania

" Var nära naturen - var när dig själv "

korseett
0
#16

grattis till tarotsajten!

jag är bara nyfiken och är ingen tarotläggare just nu men kanske det ändras längre fram i livet

[GunillaR]
0
#17

# 15 - Tack Indiana för underbara blommor. Jag dyker ner med näsan i bland blommorna och …………..attchoooo!! Flört

mayolica
0
#18

Grattis till Tarotsajten Morgaine och tack för inbjudningen Glad 

Den här sajten ser jättefin och spännande ut.

Mina tarotkort ligger och väntar på att jag ska ta tag i dom igen och försöka lära mej att förstå dom någon gång.

Glad

~ mayolica ~

Tuva-Lena
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#19

Ett stort fång med blommor från mig också Morgaine, och en lyckospark i ändalykten! Glad

Va roligt att se så många gamla bekanta dessutom! Tjingeling på er! Flört

Önskar dig som sagt stort lycka till och tack för inbjudan! Kyss

"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."

 

[GunillaR]
0
#20

Tack Mayolica och tack Tuva-Lena för den fina månbilden.

Skrattande

Eija
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#21

Hej Morgaine, och tack för din inbjudan på Pm:et….kommer att kika in då o då här och kanske skriva något inlägg jag med, känner ju igen några bekanta här…..skall iallafall bli kul att läsa här…

Jag har ju själv spått i kort för många år sen, men det blev mest i vanliga kort, börja lite smått, och då menar jag verkligen smått med tarot….fast sen blev det inge mer av olika orsaker, jag la ner allt med kortspåning….av personliga orsaker…..men vem vet, kanske man är mogen att ta upp det igen någon gång…..fast då enbart till husbehov….

kram o lycka till  med din sajt nu….

kramelikram

Eija

[GunillaR]
0
#22

Tack Eija!

Men så trevligt att du också spått i vanliga kort. Det där började ju jag med en gång för länge sedan.

Att jag upptäckte tarotkorten var på en New Age mässa i Malmö. Jag och min väninna kom in i den stora lokalen och började titta runt för att orientera oss. Och just då hamnade min blick på en kvinna som stod alldeles ensam vid sitt bord. Den var som ett magiskt band som gjorde att jag drog mig dit. Hon fick mig intresserad av taroten och meditation. Och så tog jag ett kliv in i den andliga världen på riktigt.

Det kommer till en när man själv vill, fast man kanske inte vet om det Flört

Kram!

Tuva-Lena
0
#23

Glömde berätta om min bakgrund: Tarot har jag aldrig sysslat med tidigare, men jag är very keen to learn! Tungan ute

Sajten har väl inte lanserats ännu, eller..? Så man kan inte bli medlem än heller antar jag. Får vänta då.. Flört

"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."

 

[GunillaR]
0
#24

# 23 - Visst går det bra att bli medlem! De ä bar å klick på knappen!

majlar
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#25

Tack för inbjudan till din tarotsajt. Vet inte så mycket, men är förstårs nyfiken. Jag har blivit spådd ett par gånger. Men kan ingenting om hur man gör själv. Det ska bli spännande.

Lycka till och kram

[GunillaR]
0
#26

Välkommen majlar! Jag hoppas att du kommer snappa upp ett och annat här på sajten.

Kram!

Pluppis
0
#27

Men Tuva!! Hej gumman! Härligt att se dig här också Kyss

~* Framtiden är något som endast du själv kan skapa *~

xinluo
0
#28

Tack för inbjudan. Det här ska bli intressant Skrattande Jag har köpt två olika Tarot men inte kommit igång så nu kanske det är dags?

"Vandra i skönhet"

Kram Xinluo

Skogselva
0
#29

Sade det en gång säger det igen - tack för inbjudan!Glad (Ska inte önska lycka till för det "drar" åt sig onda andar, men en lyckspark kan du fåFlört)

Hm… jag har nog alltid varit en "korthaj", har alltid samlat på vanliga kortlekar och alltid tyckt om att bara hålla på med dem. Det är inte förrän i våras som tarotkorten fann mig, men det känns som handske på hand (även om lärandet går med snigelfart). Mina två tarotlekar är nog det käraste jag har.

Pernilla, värdinna för Månväsen ifokus och för Epoker ifokus. På månväsen kan ni just nu läsa om Den flygande holländaren, Spöken, m.m. och på Epoker finns att läsa om East India Trading Company och absint - men självklart mycket mer, bland annat stridvagnsspärrar och utdöda yrken!

Jag söker också medarbetare/artikelförfattare till båda sajterna. Är du intresserad av antingen Folktro eller Historia - eller kanske både och, så låt mig veta! Glad

[GunillaR]
0
#30

Varmt välkomna xinluo och Skogselva!

Jag tycker att vi alla ger oss själva en spark i baken så kan det ju inte bli fel, om man nu kunde sparka sig själv i baken………….Obestämd

He He Cool

Soffe
0
#31

#30 Vi får la träna oss så pass viga att det går Skrattande

[GunillaR]
0
#32

# 30 - Ja de du!! Cool

Skogselva
0
#33

Inte för att skryta, men jag kan sparka mig själv i baken Tungan ute

Pernilla, värdinna för Månväsen ifokus och för Epoker ifokus. På månväsen kan ni just nu läsa om Den flygande holländaren, Spöken, m.m. och på Epoker finns att läsa om East India Trading Company och absint - men självklart mycket mer, bland annat stridvagnsspärrar och utdöda yrken!

Jag söker också medarbetare/artikelförfattare till båda sajterna. Är du intresserad av antingen Folktro eller Historia - eller kanske både och, så låt mig veta! Glad

AnteMsson
0
#34

Detta var trevligt.

Jag kommer säkerligen att skriva ett par inlägg eller så här.
Jag har en ganska djupplodande syn på Tarot, som med det mesta annat som intresserar mig.
Korten använder jag ibland och har även hjälp folk till att bli bra på att lägga.
Jag lägger själv inte till "vardags" men det händer att jag gör det och att bemästra leken är en viktig del i det jag gör i övrigt.

Jag har ju en underkategori på min egen sajt, rörande just Tarot, även om ingen skrivit där ännu.
Å andra sidan har jag relativt lågt tryck på min sajt över huvud taget just nu.

Men lycka till med denna sajt och jag ser fram emot att läsa om vad folk anser i detta intressanta ämne.

[GunillaR]
0
#35

Välkommen hit Fr-Sirivs! 

Astrologin är ju en del av taroten. Det kommer en artikel så småningom om detta. Hoppas att du kan bistå med dina kunskaper om den astrologiska aspekten.

[Chakra]
0
#36

Nu är jag också här!

Vad roligt med en tarotsajt. Grattis Morgaine!

Jag har övat mig på Tarot en hel del år och det har blivit mera de senaste åren. Har främst dragit kort för egen del, men nu lägger jag för andra också. En bra vägledning, tycker jag.

Clary
0
#37

Vad kul Chakra att du också dyker upp här inne Skrattande

Medarbetare på Feng Shui och Indien

 

 

[Chakra]
0
#38

#37 Tack! Ser att det är fler kändisar härinne.

Pluppis
0
#39

Men Chakra!! Heeeeeeeeeeej!! Kyss

Vad kul att se dig vännen, jag har saknat dig..

~* Framtiden är något som endast du själv kan skapa *~

[GunillaR]
0
#40

Välkommen Chakra!

Hoppas du kommer trivas härinne och även dela med dig av din kunskap.

[LenaB]
0
#41

Hejsan! Vad kul, en tarotsajt! Jag är mycket intresserad av just Tarot men har inte fått grepp om det. Jag köpte mig en lek för några år sedan men insåg att detta blir svårt. Så här kan jag kanske få lite vägledning. Ska bli intressant och lärorikt.

Soffe
0
#42

Välkomna ni nya! Hoppas vi alla som är här o kommer hit kan hålla kvar den här sajten.. Eller vad säger ni..

[GunillaR]
0
#43

Välkommen LenaB!

Då kanske det är dags att plocka fram leken igen. Vi har en tråd där vi presenterar våra lekar. Du får gärna lägga in en bild där eller skriva vad den heter. Om du inte har någon egen bild så kan du alltid söka inne på länken som  heter "Aeclectic Tarot" Där finns de flesta tarotlekar med bilder.

[LenaB]
0
#44

Tack Morgaine, det ska jag göra. Jag ska genast ta fram den ur mitt skrin.Glad

JILE
0
#45

Hej, ja jag har ju ingen erfarenhet, men skickade efter en tarotkortlek som skulle vara lätt för Nybörjare av AE Waite . PColman Smith står det.

Vet inte om det var så lätt.ObestämdSka sätta mig och läsa lite, men helst vill man ju köra igång direkt men det funkar väl inte så kan jag tro.

Man är för ivrig.

Tack Morgaine för denna sajt..ska bli kul.

Kram Jile

Isa56
0
#46

Hej Skrattande Här är en gröngöling tillFlört Har två lekar, en mini med Whitchies och en Cosmica, har inte mycket mer än tittat på korten och läst lite.

Så en sajt där man kan fråga och undra över saker är ju bara så bra.(Eftersom jag började på kolhydrater så handlar min första sida mest om mat och hälsa) därefter blev det ön och spökbilder. Skriver även lite blogg….ibland hrmSkäms

Isa

*Du föddes vild. Låt ingen tämja dig. *😁👻

Skogselva
0
#47

#45 När jag började så gjorde jag både och, jag lade stjärnor och läste vad korten betydde. Övning ger färdighet Flört

Pernilla, värdinna för Månväsen ifokus och för Epoker ifokus. På månväsen kan ni just nu läsa om Den flygande holländaren, Spöken, m.m. och på Epoker finns att läsa om East India Trading Company och absint - men självklart mycket mer, bland annat stridvagnsspärrar och utdöda yrken!

Jag söker också medarbetare/artikelförfattare till båda sajterna. Är du intresserad av antingen Folktro eller Historia - eller kanske både och, så låt mig veta! Glad

JILE
0
#48

#47 ja det är väl så..tack

[GunillaR]
0
#49

Välkommen Isa56!

Jag hoppas att denna sajt ska hjälpa till att väcka intresse och lära mer om taroten.

Det är också så att övning ger färdighet som #47 skriver. När jag packar upp en ny lek så går jag igenom varje kort med beskrivningen som följer med leken. Jag blandar leken och sorterar den i sviterna och Stora Arkanan, blander och sorterar igen.  Man måste "dyka" ner i sin tatotlek och omfamna den och låta den omfamna en själv Glad

Soffe
0
#50

Trevligt med fler medlemmar! Välkomna :-)

Tiana
0
#51

Härligt Morgaine! Jag har alltid varit intresserad men alltid blivit utskrattad när jag sagt att jag vill lära mig mera om Tarot. Har inte ens en kostlek ännu, men det ger väl sig när det är dags Skrattande

Glöm inte ge en extra puss till den fyrbenta sötnosen där hemma Kyss

[GunillaR]
0
#52

# 51 - Välkommen Tiana Skrattande

Hoppas att det väldigt snart blir en tarotlek för dig.

Och pussarna är redan levererade Tungan ute under visst motstånd eftersom hon just nu är väldigt busig och bara vill fjanta runt.

[rore]
0
#53

Hej!

Här kommer jag och nyfiket ser mig omkring,,,

Vad spännande det ska bliTungan ute

Loet_old
0
#54

Men vad kul med en tarotsajt, inte för att är någon tarotläggare.

Men kommer att titta in då och då.Glad

nillanb
0
#55

Grattis Morgaine, till dina fina Tarotsajt Glad

Jag blev nyfiken Skäms, kan inget om Tarot äger heller ingen Tarotlek.

Men kanske går det att ändra på…

det verkar intressant här.Skrattande

 

[GunillaR]
0
#56

Välkomna Rore, Loet och nillanb Glad

# 55 - Det där går ju alltid att ändra på. Varför inte en julklapp till dig själv? Flört

JILE
0
#57

Hej igen, jag skrev namnet på min tarotkortlek #45 och undrar om den är lätt att förstå sig på?

Kram

[GunillaR]
0
#58

# 57 - Kan du hitta den här ?

JILE
0
#59

#58 ok tack.

lenmor
0
#60

Hej Morgaine, nu är jag också här. Va kul, jag har faktiskt inte hållit på så mycket med Tarot sen jag gick kursen hos dig. Nu ska det bli spännande att kika runt lite.

STORT LYCKA TILL MED DEN HÄR SAITEN!

Kram

Lena

[GunillaR]
0
#61

# 60 - Jättevälkommen Lenmor! Det var väl på tiden att det blev en tarotsajt Tungan ute

Kram Gilla

lenmor
0
#62

#61

Jag det var på tiden och absolut rätt person "håller" i saiten. Glad

[GunillaR]
0
#63

# 62 - Ja, jag får verkligen hoppas det Tungan ute

janing
0
#64

Grattis Morgaine!

Vad roligt med en sajt bara med Tarot. Jag "drar" mycket kort på nätet, men har börjat känt att det kanske är dags att skaffa en egen lek och prova själv.

[GunillaR]
0
#65

# 64 - Välkommen hit janing Glad

Kolla gärna på artikeln här

Det finns också tips på inköpsställen under "länkar".

Naturligtvis ska du ha en egen lek Flört

janing
0
#66

Tack så mycket

Mads
0
#67

Grattis till nya sajten & tack för inbjudan !

Kramar Madde

Amor Vincit Omnia

Soffe
0
#68

Välkommen Madde ;-)

[GunillaR]
0
#69

# 67 Välkommen Madde!

Mycket trevligt att ha dig här Skrattande

TantAlma
0
#70

Hej!

Jag kallar mig för Alma och tant blev jag när mina kompisar fick barn. Nu är jag visseligen mamma men det låter bättre med tant alma istället för mamma alma tycker jag.

Jag började med Tarot av en slump en kompis hade köpt en lek och ångrade sig sedan och ville ha en annan lek och gav mig sin första. Jag hittade en on-line kurs på nätet och har sen dess övat på en del kompisar, några kompisars kompisar som jag aldrig mött och en och annan person på iFokus.

Här ska det bli kul att få nya kunskaper och lite mer självförtroende.

Alma

[GunillaR]
0
#71

Välkommen hit TantAlma Glad

Hoppas att du ska trivas hos oss.

Soffe
0
#72

Välkommen Alma! ;-)

Tuva-Lena
0
#73

Det är så roligt att se alla gamla vänner här inne! Glad Nu skall jag ta itu med taroten jag med - har varit lite mycket inne hos mig några dagar - jätteroligt det också - men nu skall jag kolla igenom korten för att bekanta mig lite med dom. Flört

"Att många tycker samma, betyder inte att dom har rätt.."

 

[Camio]
0
#74

…och ett STORT välkommen från mig med till alla 'nya'! :)

mona43
0
#75

Hej!

Är nyfiken på tarot och sugen på att själv skaffa en lek, och försöka lära mej, är vekligen fachinerad av att det stämmer så bra då jag fått en läggning. Har ni tips på en bra sida där man kan beställa?Glad

mona43 sajtvärd på Epilepsi ifokus 

"Hur jag själv mår och känner kan bara jag själv veta"  

"Ingen är felfri"

[GunillaR]
0
#76

Välkommen mona43! Trevligt att du hittade hit! Glad

Vad gäller tarotlekar så kan du hitta inköpsställen om du klickar på "länkar". Där finns en del .

Jag rekommenderar också att du läser artikeln "Tarot för Dig"

Och "Tarkorten idag

mona43
0
#77

Tack Morgaine Glad

mona43 sajtvärd på Epilepsi ifokus 

"Hur jag själv mår och känner kan bara jag själv veta"  

"Ingen är felfri"

Soffe
0
#78

Välkommen hit mona! Trevligt o se dig här :-)

mona43
0
#79

Tackar Soffe Glad

mona43 sajtvärd på Epilepsi ifokus 

"Hur jag själv mår och känner kan bara jag själv veta"  

"Ingen är felfri"

NessaInglorion
0
#80

Kom ju på att jag inte har skrivit här än… Skäms

Jag heter Linda och började med astt bli medlem på healing.ifokus. Hittade hit genom healingsajten och jag har alltid intresserat mig för Tarot men aldrig ägt en tarotlek själv. En kompis till mig har en som hon köpte för tio år sedan kanske och vi använde oss av den men jag tror att det var mest på skoj då även om jag var fascinerad av hur mycket korten påverkade mig. Nu har jag äntligen skaffat egna tarotkort och jag är väldigt glad och tacksam för den här sajten. Ska bli spännande! Skrattande

Tack Morgaine!

"Låt själen vara fri"

JMax
0
#81

Totalt NybörjareTarot men mycket nyfiken! Det har alltid funnits som ett "kli" i bakhuvet men jag har aldrig gjort nått åt det men jag tänkte att det skulle bli ändring på det nu. Införskaffa en kortlek och kanske en kurs så får vi se vad det blir av det.

Mode & Skönhet.iFokus -sajten om mode, skönhet, smink, glitter & glamour!

Soffe
0
#82

Välkomna ni nya!

#81 Du är välkommen att fråga om det är något du undrar över eller vill ha hjälp med!

Hoppas ni kommer trivas bra här på sajten ;-)

[GunillaR]
0
#83

Välkommen JohannaMax!

Hoppas du kommer att trivas hos oss Glad

[Ming]
0
#84

Varit på sittningar där Tarot lagts och jag blev förvånad över samstämmigheten.

Har Cosmic Tarot och drar ett kort då och då…ungefär min erfarenhet hittills…..

[GunillaR]
0
#85

Välkommen Ming! Trevligt att se dig här Glad

Soffe
0
#86

Välkommen Ming! Hoppas du kommer trivas här ;-)

JMax
0
#87

Tack för välkomnandet!

Mode & Skönhet.iFokus -sajten om mode, skönhet, smink, glitter & glamour!

[Camio]
0
#88

Intämmer med ovan! Välkomna alla nya!! Roligt att se er här. Hoppas ni kommer trivas och lära er mkt nytt tillsammans med oss! :)

[Ming]
0
#89

Tack ska ni ha för välkomnandet Glad

MaMaMade
0
#90

Jahaja…här har ni mig! Inlurad på ännu en iFokus-sajt…för jag har du *absolut ingenting* med det hela att göra… Tungan ute Flört Skrattande

MaMaMade; började på Matlust, gled över till Kolhydrater, sedan blev det Alternativa Behandlingar o Smycketillverkning…med några avstickare hit o dit.

Hejsan svejsan alla nyingar o gamlingar! Har ingen som helst erfarenhet av Tarot mer än den läggning av Morgaine som jag vann i en tävling. Spännande, intressant o vill veta mer. Får se hur mkt jag hinner vara här inne.

[Camio]
0
#91

Välkommen hit MaMaMade! Alltid trevligt med nya medlemmar, Nybörjare som erfarna! Vi lär oss av varandra!

[GunillaR]
0
#92

# 90 - Välkommen hit MaMa Glad

Tänk att jag skulle lura dig hit också Flört

MaMaMade
0
#93

Tack, tack! Glad

Soffe
0
#94

Välkommen hit MaMa Flört Hoppas du kommer trivas!

Diskussionen närmar sig gränsen för max antal kommentarer. Överväg att skapa en ny diskussion och länka till den här.