
Godmorgon 13 december
Godmorgon pÄ er
Lucia i dag. Och fredagen den trettonde. đHoppas dagen fylls av trevligheter vad Ni Ă€n hittar pĂ„.
SjÀlv ska jag se Lucia och hennes följe runt 10 i dag och jag tror det kommer bli stÀmningsfullt. Vet att de övat flitigt nu i flera veckor.
Den svenska traditionen har sitt ursprung i bĂ„de nordiska och kristna seder. Enligt folktron var den 13 december en farlig natt eftersom mĂ„nga övernaturliga makter var i rörelse dĂ„. Man trodde Ă€ven att djuren kunde tala under lucianatten. Alla julförberedelser skulle vara klara till luciadagen och det firade man med att Ă€ta och dricka lite extra. Ăven husdjuren fick extra foder. Under 1300-talet, dĂ„ Europa hade den julianska kalenderrĂ€kningen, inföll luciadagen samtidigt som vintersolstĂ„ndet pĂ„ norra halvklotet.
Lucia Àr en av de fÄ högtider i de skandinaviska protestantiska lÀnderna som Àr namngivet efter ett helgon: Sankta Lucia, skyddshelgonet för Syrakusa som dog pÄ 300-talet. Det svenska firandets koppling till helgonet Lucia Àr dock i princip obefintlig, och namnet pÄ ljushögtiden Àr en senare företeelse Àn sjÀlva firandet[1] (jÀmför exempelvis med MickelsmÀss, egentligen en skördefest utan koppling till Àngeln Mikael).
Luciafirande och beslÀktade traditioner har genomgÄtt en utveckling genom Ärhundradena; omkring sekelskiftet 1900 etablerades en gemensam och allmÀnt spridd luciatradition i Sverige. Den moderna svenska luciatraditionen (se Àven Sveriges Lucia) har troligen ett starkare ursprung i VÀstsverige, i VÀstergötland och VÀrmland. DÀrifrÄn har den spritt sig över hela Sverige.
Under 1900-talet har luciafirandet spritts till andra omrÄden och delar av vÀrlden sÄsom finlandssvenska omrÄden i Finland, delvis i Danmark och Norge samt bland svenskÀttade i USA, och de sÄ kallade svenskbygderna dÀr.
PÄ Sicilien, dÀr helgonet Sankta Lucia föddes, firas en luciatradition dÀr barnen lÀmnar över mat till helgonet samt till en "flygande Äsna" som hjÀlper Lucia att ge presenter. Om barnen rÄkar se henne kommer hon enligt sÀgnen att kasta aska i deras ögon, sÄ att de blir tillfÀlligt blinda.
Wikipedia
Om du tror att du vet allt, Àr du dÄligt underrÀttad
SajtvÀrd Tarot
God morgon. Blir luciafirande pÄ jobbet idag. Tiden gÄr fort, en vecka kvar till jullovet!
/ Skogshumblan
Medarbetare pÄ tarot och healing.
"I am not what happens to me, I am what I choose to be" Carl Jung.
God förmiddag pÄ er alla!
Mina ungar Àr ju för stora för att jag ska fÄ gÄ pÄ Lussefirande.. Men minns nÀr sonen var liten dÄ hade de alltid firandet pÄ morgonen och bjöd pÄ grötfrukost. Vist det var tidigt som skrutt för att alla skulle hinna till jobbet och skolan.. Men otroligt mysigt. 
Minns ett Är nÀr sonen var liten han vÀgrade gÄ med i tÄget om inte han fick gÄ med en viss fröken. Han var vÀldigt tjurskallig om han inte ville nÄgot och de gick knappt att övertala honom. Men hon lyckades alltid. Brukade frÄga henne om hon hade choklad i fickan som hon mutade honom med..
För hon lyckades med det som alla andra fröknar gick bet om.. Annars kan jag sÀga att det var ett helt underbart dagis. Han kunde inte ha haft det bÀttre. 
SĂ„ för min del blir det ett lugnt lussefirande.. Men hoppas att ni fĂ„tt pepparkakor och lussekatter pĂ„ sĂ€ngen đ
Ha en trevlig dag.. đ€
Pagan, tack för ett trevligt inlĂ€gg, alltid kul att lĂ€sa varför man egentligen firar! Glömmer det mesta frĂ„n Ă„r till Ă„r. För min del blir det inget Lucia firande, vill jag fira sĂ„ fĂ„r jag klĂ€ ut mig sjĂ€lv!đ
Jag har tvÀttdag i dag och "naturligtvis" hade nÄgon tagit den tiden jag brukar tvÀtta, sÄ jag skulle egentligen inte börja förrÀn vid 16 men hade tur, de var klara tidigare sÄ jag fick börja 50 min tidigare. Skönt, dÄ jag har 4 maskiner med mattor för övrigt mer Àn den vanliga tvÀtten.
Annars sĂ„ har solen skinit idag men inget jag har direkt kunnat njuta av, bara att konstatera att det blir ingen solpromenad i dag heller! Ser pĂ„ vĂ€dret att det skall bli regn nu flera dagar framĂ„t och att det antagligen blir en snölös Julafton!đ!
Ha en bra Lucia fredag!đ
IgÄr gjorde jag ingenting och blev inte klar, sÄ jag fortsÀtter idag!