# Godmorgon 6/9!
Author: Ruzicka

Godmorgon alla fina!

Schemat håller tillsvidare. Idag skall fönstrena och dörrarna torkas, hela köket skall packas, alla möblerna skall monteras ner och allt annat i huset skall packas. Jag hinner nog med att städa alla skåp i köket också, men det står först på morgondagens schema. ![Flört](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Tarotkorten får nog resa i "handbagaget", det känns inte rätt att packa ner dem i en låda.

Många kramar till de som vill ha, och de som vill ha två kan få det också. ![Skrattande](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Jag hoppas att ni får en dag som är alldeles... alldeles underbar!

## Comment 1
Author: Jessica Holländare

Godmorgon!!

Vad du är duktig Ruzicka! ![Kyss](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Hoppas att ni snart får ett eget hem när ni kommer hit.

Jag har precis varit nere hos hyresvärden. Han hade ingen aning om vad jag pratar om. \*suck\* Men i alla fall vet han att det är min lägenhet och jag ska inte flytta...

Känns som att jag inte kommer hinna allt jag vill innan Noras kalas, men, men.. Det får bli som det blir..

Kram alla!!

## Comment 2
Author: plutopellis

Oj vad duktig du är Ruz! :) Syrran säg till om vi kan göra något! Vab för första gången i mitt liv, hihi :) kan tro jag är vuxen! :p nä, Theodor hade nog kunnat gå till dagis men han var så ledsen och upprörd i morse och jag är hes och förkyld så jag sa att han kunde vara med mig idag :) Så så ligger det till här.. Inget spännande direkt. Kram alla goingar! Jag måste nog upp till affären och leta efter den där nära tidningen! Haha :)

## Comment 3
Author: Jessica Holländare

Du kan komma hit och städa syrran!!! ![Tyst](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")

Krya på er.. Här är det med krassligt...

## Comment 4
Author: Jessica Holländare

Grattis på födelsedagen Humblan!!!

Hipp hipp HURRRAAAAAA!!!!!!!! ![Skrattande](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")![Kyss](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 5
Author: plutopellis

Ooooo! Grattis humblan!! Puss och kram!

## Comment 6
Author: Ruzicka

Åh, missade jag att det är Skogis födelsedag? ![Förvånad](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") GRATTIS!!

Tack Jessica och Pluto, ni är så gulliga. Jag kan också ibland när jag får mina ryck. ![Flört](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Det gör mig så glad att höra att ni tycker jag är duktig, även om jag känner mig egoistisk när jag säger det. Det är ju sällan jag orkar eller kan göra något pga ångesten, så när jag väl lyckas kämpa hårt är det extra kul att den energi man lägger ner på det uppmärksammas. ![Glad](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 7
Author: Skogshumblan

God förmiddag i tråden,

TACK alla, ja det är humblans 36:e födelsedag, känns mer som min klädstorlek i byxor än hur gammal jag är![Obestämd](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Ruz, herrejisses, jag är impad. Om du mot förmodan skulle vilja putsa fler fönster är du välkommen hit, jag bjuder på resa, kost och galet sällskap. Tycker inte du skryter, du berättar bara sakligt hur bra du håller schemat och hur effektiv du är![Tungan ute](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute"). Klart tarotkorten ska vara handbagage, håller helt med dig om att det känns lite sådär att packa ner dem varsomhelst.

Pellis, någongång ska vara den första, grattis och hoppas plutten din kryar på sig!

Jessica, skönt att det ordnade sig med lägenheten.

Har varit på lite födelsedagsfika hos svärisarna och nu är det snabbstäd som gäller. Sonen ska ha med en kompis hem idag och frukoststöket ska tas om hand.

Ha en fin dag alla!

## Comment 8
Author: Amandla

Grattis Humblan! ![Smiley 3d offre rose.gif](http://smileys.sur-la-toile.com/repository/Grands_Smileys/3d-offre-rose.gif)

Själv är jag bara trött, trött och åter trött. Trött på att vara trött. Aja, rätt som det är så rycker det till nånstans, väntar på att orken ska komma ikapp mig så jag får måla de där skåpen nångång. De har väntat en månad nu...

## Comment 9
Author: Skogshumblan

amandla, tack!

Du kan få lite energi av mig,  hade ju laddat så ini \*te i går för en mil men min löparpolare kände att knappt 9 km räckte så jag har ju lite över...\*skickar\*

## Comment 10
Author: Elpida

God eftermiddag!

Idag har jag varit duktig och kört rycket här på jobbet. Lämnat över nästan alla arbetsuppgifter, burit bort pärmar, sorterat och slängt papper.. Imorgon ska jag ägna mig åt att ringa Almi, nyföretagarcentrum osv!

Föreläsningen igår var bra, berättelserna från Brasilien super och till sist fick jag vara "objekt" när han demonstrerade hur han healar. Det väckte en del i mig, han är duktig på det han gör! Jag ska skriva ihop lite bättre så får ni läsa!

Vad duktig du är Ruz som håller schemat, sådant är jag urkass på!

Pellis, det är väl perfekt att ta en vilodag och VABba när du själv är krasslig! Krya på dig!

Jessica, man kan ju undra hur ryktet uppstod från början![Förvånad](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad"). Tur att du och hyresvärden är överens nu!

Skogis - GRATTIS!!!!!!! Massor av gottis till dig idag!

## Comment 11
Author: Amandla

Tack Humblan ![Kyss](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Ungefär så här mår jag: [http://me-foreningen.se/sjukdomen.htm](http://me-foreningen.se/sjukdomen.htm)

## Comment 12
Author: Jessica Holländare

Jag har fått lite klarhet i den här lägenhetshistorien. Det är ett stooooort missförstånd mellan flera parter. Rykten har ju en tendens att ändras.. Är en annan som sagt upp sin lägenhet och köpt hus med sin kille. Någon som hört detta och ryktet är igång och helt plötsligt trodde grannarna att det var jag. Typ så.. \*suck\*

Nu ska jag iväg med min odåga. Gympan börjar idag. Hon är så lycklig!! ![Kyss](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 13
Author: Pagan

ja här händer det grejer minsann, full fart.

Grattis igen Skogis, stora damen minsann. Ja nu går det bara utför.![Cool](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")![Tungan ute](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

hoppas du mår lite bättre pellis

Ruz sicken energi, gott att beta av listan

Hahaha Jessica, ja rykten de färdas irrvägar både lågt och länge i bland

Amandla, låter som du har en svacka i dag, känns det lite bättre nu på kvällskvisten?

Gott Elpida, hoppas du får vad du önskar dig och ja, vi vill gärna ta del av dina rader, verkar himla intressant. Å att du fick vara objekt, vad häftigt!

Här öser det ner, ser ut därefter i min "trädgård" då grävmaskinen tuggar i sig och kryper runt med sina larviga fötter överallt. Ni är välkommna på "återställningskalas" när som helst tjejer. Alla med varsitt träd/buske/spade i högsta hugg förståss.![Flört](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 14
Author: plutopellis

Killförkylning, jag är döende!!

## Comment 15
Author: Pagan

Jösses!![Förvånad](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") yttrar den sig i host med allvarliga krampanfall, och följs av med ett kraftigt stönande av lidande? Eller att alla du pratar med måste få veta precis vad som kom i näsduken och hur många hostanfall du har per timma?

## Comment 16
Author: Pagan

Jag tänkte ju så klart fel pellis, jag tänkte på hur killar är då de är förkylda, klart en helt annan sak![Flört](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 17
Author: Jessica Holländare

Jag kommer Pagan!!! ![Skrattande](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Jag tar med tårta. ![Flört](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Och ja, nu har det visst börjat regna här med. Varit superfint idag.

Stackars syrran. ![Kyss](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Du har väl fått den nya sjuveckors-förkylningen dom pratat om...

## Comment 18
Author: plutopellis

Haha! Ja pagan, så ungefär :) förutom med näsduken, vill inte äckla någon! :)

## Comment 19
Author: Pagan

Gulligt jess, du e så välkommen![Glad](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Jag har också hört talas om den där långvariga varianten, inte så trevlig. massa ingefära nu då Pellis. Willys har den där ginger drink, funkar kanon. Har jag säkert tjatat massa om.

## Comment 20
Author: Skogshumblan

Pagan jag kommer, tar lite dynamit med också...

Ush för förkylda kottar och när man själv är förkyld och karlar ska vi prata tyst om. Min man är sällan sjuk ens när han är det![Obestämd](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") men när han är sjuk så är han iaf tyst och lugn.

## Comment 21
Author: Jessica Holländare

Fy tusan vad ingefära smakar skit!!!! ![Tyst](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst") Mamma lurade på mig det en gång.. Aldrig mer!! Smaka på det syrran!! \*asg\* Nej, jag ska driva bort hennes förkylning med sockerkick på lördag!!! \*hihihi\*

Oj vad jag är trött...

Klart Pagan. Jag vill ju snoka och se hur du bor!!! ![Skrattande](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Är ju inte så långt bort liksom.. Jag har ju busskort.

## Comment 22
Author: Pagan

Ingefära smakar visst inte illa,![Förvånad](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") bra medicin ska förresten inte smaaka mumma, i med lite honung eller citron å så håller man för näsan och stjälper i sig![Tungan ute](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Skämt å sido, den där ginger Drinken är blandad med smaka gott så även om ingefäran smakar en del så gör det gott för envisa förkylningar

Har jag berättat för er om alla goda egenskaper ingefäran har bla bla bla bla![Cool](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 23
Author: Skogshumblan

Ja Pagan det har du och smaken är som baken, ingefära är gott i rätt dos och sammanhang.

## Comment 24
Author: Jessica Holländare

\*urk\* Är du en sån som sväljer vitpepparkorn och äter massa vitlök med???

## Comment 25
Author: Skogshumblan

Nä vitpepparkorn har jag inte provat, men vitlök är gott!

## Comment 26
Author: Pagan

ja men det funkar ju Jess, och vitlök med. Inte en enda drakula jag stött på

## Comment 27
Author: Jessica Holländare

\*asg\* Jösses vad är det för ställe jag hamnat på egentligen?? ![Foten i munnen](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-foot-in-mouth.gif "Foten i munnen")

## Comment 28
Author: Pagan

Där du hör hemma, var annars![Tungan ute](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") ATTRAKTIONSLAGEN you know![Flört](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 29
Author: Skogshumblan

Pagan, ja pang på den där lagen, undra om det är saltlag eller ättikslag...![Obestämd](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 30
Author: Pagan

completely naturall Skogis, inte en tillsats. Men attans så många ingredienser ändå

## Comment 31
Author: Skogshumblan

![Tungan ute](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 32
Author: Isa56

Kryddan i det hela. ![Oskyldig](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")![Tungan ute](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")
