# Kluring - Paranormala begrepp
Author: [Borttaget]

Här gäller det att pricka in rätt begrepp för några sätt att se in i framtiden.

## Comment 1
Author: Skogshumblan

De tre första kunde jag men sen var det värre.

## Comment 2
Author: Isa56

Samma här de tre första blev rätt. Sen blev det något annat ![Flört](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 3
Author: Farwuq

Draken kryssade 5/5

## Comment 4
Author: Isa56

Grattis Draken. ![Skrattande](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Grattis Draken ![Glad](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 6
Author: Skogshumblan

Grattis Draken!

## Comment 7
Author: Farwuq

![Cool](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

jag gissade mycket

![Skäms](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 8
Author: [Borttaget]

3/5 hihi  Grattis till er som hade alla rätt :-)))

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Jag kan tydligen ingenting. 2/5 ![Förvånad](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Jag lyckades gissa 1 rätt.

Eftersom paranormali inte är något som jag tror på, tycker jag att det är ett rätt bra resultat ändå. ![Cool](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

(Ordet paranormali kanske inte finns på riktigt, men jag kan väl också få hitta på saker!? ![Flört](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") )

## Comment 11
Author: [Borttaget]

_#10 haha ansök om d i ordlistan vet jag \*S\*_

## Comment 12
Author: [Borttaget]

#11 - Jo, om jag inte befarat att mitt förslag skulle arkiveras i en viss korg, lämpad för oönskade papper. ![Rynkar på näsan](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

![Skrattande](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Hihi ja då är d onödigt jobb :-)))![Skrattande](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 14
Author: Skogselva

3/5, vilket verkar vara ganska genomsnittligt, så det var ett bra resultat. ![Tungan ute](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

#10 Det borde nästan vara så det heter, tycker jag, för det är lättare att säga än "paranormalitet", ![Flört](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")och det behöver inte stå i en ordlista för att vara ett ord. Huvudsaken är att många använder det så det sprids ordentligt, och med tanke på svenskans historia av att låna in ord så tror jag inte det är omöjligt eftersom det heter paranormalia på engelska.

## Comment 15
Author: [Borttaget]

#14 - Det där med hur ord förändras med tiden tycker jag är intressant.

Jag brukar ibland lyssna på radioprogrammet "Språket" i P1. Tror faktiskt att det sänds i kväll (19:03).

![Glad](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 16
Author: Skogselva

#15 Du talar med en språknörd. Ord är jättespännande. ![Glad](http://tarot.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Har inte hört talas om det radioprogrammet förut, får se om jag kommer ihåg det ikväll.

## Comment 17
Author: fridelfina

2/3, det var en klurig kluring!
