# Godmorgon måndag 9/8
Author: Isa56

Godmorgon alla vänner här inne ![Skrattande](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Det regnar och humöret är väl inte på topp direkt idag. ![Skrikandes](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes") Första jobbedagen efter semestern är tung. Vill inte alls. Men, men de går säkert bra när man bara kommit igång igen.![Flört](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Ska bli kul att träffa mina arbetskamrater iallafall.![Tungan ute](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") 

Ni får ha en bra måndag iallafall.

Kram Isa

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Hej Isa och alla andra!

Nya spännande dagar finns att möta varendaste dag och nya tankar föder nya energier och vi utvecklas därför hela tiden.

Se varje dag som en tacksam gåva och lev när du kan leva ![Kyss](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

/kram

## Comment 2
Author: nillanb

Godmorgon Isa och Spanis och ni andra!

Nä men Isa inte kan väl du se sååå sur och grinig ut!!!![Förvånad](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")![Kyss](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss").

Spanis tack för att du sprider ditt kärleksljus omkring dig du behövs![Kyss](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss").

I dag ska jag laga sonens älsklingsmat... mammas Lille gullegubbe![Tungan ute](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")!, kommer och hjälper oss att dra om elen i badrummet.

Njut av dagen den kommer inte åter!

## Comment 3
Author: Isa56

Tack Spanaren den kan jag behöva idag ![Kyss](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Nillan Njäää, kanske inte riktigt. ![Obestämd](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") ![Flört](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")Har nog lite jobbångest idag. Letar efter positiva saker som, jag kan kravla mig ur sängen själv, jag kan se och höra, Jag har ett jobb (haha där föll det) nä skämt åsido, det blir bättre när man väl kommit dit. Tur man jobbar eftermiddag så man slapp klockan fyra imorse. ![Kyss](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Godförmiddag!

Efter ett helt dygn med hällande regn så verkar det nu som att regnet drar vidare härifrån. Men det är inte kallt ändå. Bara lite blött.

Idag är det tvättdag så jag har inga syssloproblem. Igår höll jag på med en mångudinna, som kanske blir bra. Äntligen har hon börjat tala till mig.

Minus ett kilo på en vecka, jag är nöjd!

Ha en bra måndag!

## Comment 5
Author: Elpida

God eftermidag!

Här i lilla småland håller det eviga regnet i sig. Jag hoppas att det slutar fram emot eftermiddagen för jag vill dra med hela familjen ut i blåbärsskogen innan jag med gott samvete kryper ner i soffan med ngt gott och en bok!!

Skulle fått en crosstrainer idag men arbetskamraten jag köpt den av är sjuk så det sket sig. Jag som riktigt siktat in mig på träningsvärk och känslan av att vara slutkörd.... muuhaaahaa.... Okej då, lite har jag faktiskt längtat efter det =)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

\# 5 - Vad är crosstrainer??

## Comment 7
Author: NessaInglorion

Jaha, då är man tillbaka i verkligheten igen, dvs på kontoret. Jag kan inte påstå att jag är imponerad, skulle gärna ha varit ledig 3 veckor till. ![Tungan ute](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Hur har ni det?

Kramar

## Comment 8
Author: [Borttaget]

\# 7 - Välkommen tillbaka Nessan!

Första dag på jobbet efter semester är bara såååå pestig, usch och bläh ![Rynkar på näsan](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")

Men sen går det bättre dag för dag och när veckan är slut så är det till och med roligt att vara tillbaka.

## Comment 9
Author: Elpida

#6 En sådan där man står och "går" på samtidigt som man jobbar med armarna, ungefär som att gå stavgång. Det bästa är att om man som jag har anlag för atros och dåliga knän kan man välja att köra lite tyngre och bara träna upp musklerna ... eller kör man kondition![Glad](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 10
Author: Pagan

Ja usch för första arbetsdagen efter semestern.![Obestämd](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") På onsdag drar jag igång som vanligt och det känns som om imorgon är sista lediga dagen på evigheter. Att få vakna i egen tid, att få äta frukost när man vill, att få göra sina morgonsysslor i egen takt, det är ju så guld!! Att ställa klockan på 4.00 och göra mig iordning inom en timma och köra de tre milen till jobbet igen, det ser jag verkligen inte framemot. Bedrövelse - bedrövelse. Nåväl i morgon så ska jag fylla dagen till bredden med egen tid så att jag håller mig sysselsatt. Javisst ska man vara glad att överhuvudtaget ha ett jobb, att vara behövd och få en inkomst, men ibland så bara suger det![Skrikandes](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes") Så det så!

## Comment 11
Author: nillanb

Godkväll allesammans!

Välkommen tillbaka Nessa ![Kyss](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

Elpida då stackare så ledsen för att slippa träningsvärken ![Förvånad](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

Bra gjort Gilla! ![Cool](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

Pagan tröstekram till dig!![Kyss](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 12
Author: Pagan

gulledej![Glad](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Godkväller alla!

Idag har jag varit väldigt duktig. Har tvättat och strukit allt.

Solen har faktiskt tittat fram här på eftermiddagen. Nu är det mera normala temperaturer tack o lov!

Önskar er alla en skön kväll!

## Comment 14
Author: Elpida

#10 En arbetskamrat kom tillbaka från semestern idag och sa att "Jaha, nu är man inte ledig förrän till jul nästa gång".![Obestämd](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") Vääääldigt upplyftande, tur att man är en positiv skit![Glad](http://tarot.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
