# Att välja tarotstjärna.
Author: Tarotstollan

Att välja rätt stjärna/ upplägg när man skall göra en läsning är ju viktigt men hur väljer ni?  
Tar ni den gamla vanliga Keltiska kortet eller 3 korts upplägget bara för att ni kan den, är van vid vad varje positions fråga är eller någon annan anledning?  
Eller vill ni testa er själva och väljer olika stjärnor?

## Comment 1
Author: Tarotstollan

Jag tycker att det är kul att testa olika stjärnor. Har jag bara tid så kan jag gärna sitta med massor av kort och fundera.👍

## Comment 2
Author: Christina_46

Jag lägger för det mesta "Diamanten" som är en läggning som hör till Osho Zen Tarot. Men ibland blir det också Keltiska Korset. Det använder jag både till vanliga tarotkort och till Osho Zen 🙂

## Comment 3
Author: Amandla

Oftast använder jag Ylvas elementstjärna (den finns med i kategorin Tarotstjärnor) eller enkla Då - Nu - Sen. Ibland lägger jag keltiska korset, ibland drar jag ett kort åt gången och fortsätter tills det känns "lagom", kan bli 20-30 kort, man kan använda hela leken ifall man vill.
