# Laga kort eller inte?
Author: Tarotstollan

Hur gör ni när leken och korten börjar bli lite fransiga, trasiga, bilden börja lossa från underlaget osv. Lagar ni korten? Drar ni bort biten som hänger? Eller bryr ni er inte och kör ni på som vanligt och låter korten och leken bli trasigare och trasigare?  
  
Jag försöker ju vara så rädd om korten som det bara går men ibland är ju  leken gjord i dåligt material! 😡  
Det finns ju inget att göra åt det mer än att köpa en ny lek att ha i reserv för att komma ihåg hur leken såg ut från början eller för användning när den första är slut.

## Comment 1
Author: Skogshumblan

Då går den leken i pension tror jag.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Jag sparar den och köper en ny. Har inte hjärta att kasta en trogen hjälpare..

## Comment 3
Author: Tarotstollan

Det tråkiga är att jag inte använt den mer än ca 6 månader.😕

## Comment 4
Author: Skogshumblan

Nä men så tråkigt!

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Tarotstollan så skulle jag prata med den jag köpt dem av.. Det låter ju som dålig kvalitet på korten

## Comment 6
Author: Skogshumblan

Bra Sol. Det tycker jag absolut är en bra idé!

## Comment 7
Author: Tarotstollan

Tyvärr är det många år sedan jag köpte leken, inget att göra åt och dessutom finns det lekar som är gjorda i dåligt material. Det skrivs och klagas ganska så mycket på det inne på Aeclectic.  
Det hänger ihop med varifrån lekarna trycks och vilken kvalité de använder på pappret. Det är ju inte första gången det händer, hade ju samma problem med min första Jolanda lek. Då hade jag ju tur för jag hade en likadan i annat material då och den är fortfarande helt ok.
