# Behöver hjälp med att tolka
Author: HelenMurelius

Hej Jag är som sagt ganska ny när det gäller att tolka tarot korten så jag skulle bli mkt tacksam för er hjälp... Jag är i ett skede då jag inte riktigt vet hur jag ska göra i en fråga, jag är i ett känslomässigt dilemma..jag har två sköldpaddor som jag tycker väldigt mkt om men som har bott hos en annan familj i snart ett år pga stamrenoveringar semester osv.. Nu vet jag inte om de kanske har det bättre där än hos mig... Förut har jag tänkt att det är klart att jag ska ha tillbaka dem det är ju mina djur... Men nu den senaste tiden har jag funderat på om de kanske har det bättre där de är...och så tycker jag väldigt mkt om dem då jag har haft dem i 15 år.. Jag ställde frågan hur kommer det att bli om sköldpaddorna stannar kvar? Jag drog tre kort, det första var stavprinsessan , den andra alkemisten och den tredje svärdprinsessan... Hur ska jag tolka detta? Mkt tacksam för svar

## Comment 1
Author: Tarotstollan

Vi hjälper gärna till med förslag eller andra vinklingar på tolkningen när du själv först tolkat dina kort och skriver här hur du själv tolkat dem.

## Comment 2
Author: HelenMurelius

Hej ja absolut ursäkta! jag blev lite för ivrig och lite stressad tidigare idag ... Jag har gått och funderat på detta ett bra tag och känner mig vilsen .. Frågan var hur kommer det att bli för sköldpaddorna om de stannar kvar hos familjen X. Det första kortet jag drog var stav prinsessan, jag använder jolanda den tredjes tarotkortlek och när jag tittar på den bilden så tycker jag att personen som sitter där ser ut att vara en omhändertagande person. På bilden ser det ut som att djur tycker om den här personen och då tolkar jag det som att sköldpaddorna blir väl omhändertagna där de är just nu och att hon som har dem är en god djurvän. Det andra kortet jag drog var alkemisten och det kortet är jag lite osäker på, men som jag tror handlar om att jag ska göra tvärt emot vad jag har tänkt förut, eller försöka tänka annorlunda...som jag skrev innan har jag alltid ansett att köper man ett djur så ska man ta hand om det och inte ge bort det eller sälja dem till någon annan. Men i det här fallet kanske jag ska göra ett undantag och tänka om? Jag drog ett till kort för att jag blev osäker och då drog jag svärdprinsessan och det kanske är dags att släppa taget om sköldpaddorna? För egentligen så har jag släppt taget om dem, men inte känslomässigt...jag har tänkt mkt på det här men jag kommer ingen vart och jag har inte pratat än med familjen som har dem just nu heller utan jag har skjutit upp beslutet framåt hela tiden för att jag har så dåligt samvete... Det är kanske dags att tag i detta nu... Vad tror ni om detta?

## Comment 3
Author: Tarotstollan

Har du boken till leken? För eftersom Jolanda är en häxtarotlek är den ju uppbyggd lite annorlunda än vad de vanliga tarotlekarna är.  
Därför vore det ju bra om du själv kunde läsa vad Rosie menar med sina kort.  
Jag har leken själv och tycker mycket om den!  
  
Det kort jag fastnade på är 14 Alkemisten som då motsvarar Måttfullheten.  
Jag brukar tolka det kortet som "lagom" kortet, att avvakta, ta det lite sakta och försiktigt.  
Däremot i Jolanda leken så blir det mera "spänna bågen" och se hur långt det går, mer det där att satsa allt på ett försök!  
  
Jag ser mig själv inte som någon bra tolkare så jag hoppas att någon annan kan komma in med inlägg och säga hur de ser på dessa kort!
