# Cherub Angel, ny orakellek.
Author: Tarotstollan

Även en liten söt orakellek för barnen har hon nu fixat.  
[http://www.adlibris.com/se/bok/cherub-angel-cards-for-children-9781401943837](http://www.adlibris.com/se/bok/cherub-angel-cards-for-children-9781401943837)  
  
Hoppas att den översätts till svenska snabbt, det tror jag nog de yngre svenska barnen skulle uppskatta.

## Comment 1
Author: Mephi

Minn första tanke var typ: "ÅÅh, vad häftigt! Den kanske jag ska köpa hem till min son." Men sen youtubade jag reviews och gillade inte alls hur små korten är och deras budskap.

Någon hade gjort en video med sin 4-åring som hade varit ledsen och dragit två kort varpå det ena sa att hon skulle berätta sina problem för Gud och hans änglar. Barn ska kunna prata med sina föräldrar om det är någonting som är fel. Det är därför föräldrar finns. 

Däremot tyckte jag det var fint att andra kort säger _du är inte ensam_, _tro på dig själv_, _du är vacker_, _du är värdefull_, men nää, den är inget för mig. 🙂

## Comment 2
Author: Tarotstollan

Jag har inte läst något om leken och heller inte tittat på några mera bilder än detta i inlägget, hon brukar ju ha fina bilder i alla fall! Det kanske vore bättre att hon tog bort texten helt på bilderna eller att de gjorde det om de "översätter"dem till svenska. Fast då blir det ju ingen översättning!😉 Bilderna borde ju tala för sig själva även för barn, tycker jag.  
  
Jag kommer heller inte att köpa den dels för att den är gjord för barn och dessutom finns det andra orakelkort som jag gillar bättre av dem hon har gjort.
