# Frånvaro av kort i läggning
Author: Maggan71

Hej! Jag gjorde en läggning för en person härom kvällen. 11 kort totalt, jämt fördelade på stavar, pentagram, svärd och stora arkanan. Det som slog mig var den totala frånvaron av kort från bägarsviten. Det känns som om det kan vara viktigt... Hur tänker ni? Tack på förhand!

## Comment 1
Author: Pagan

Ja jag tänker som du Maggan iom att det var en total avsaknad av en hel svit så hade jag funderat lite över det och vad den sviten står för och alltså vad det innebär. Just bägarna är ju känslor, fantasi, inlevelse, glädje, den inre fridens svit. Att de uteblir talar ju lite om känslokyla eller vakuum.

## Comment 2
Author: Maggan71

Tack, Pagan! Det var så jag tänkte också. Personen i fråga har gått igenom en mycket svår tid - som fortgår. Vakuum var nog exakta uttrycket! Tack!

## Comment 3
Author: Pagan

🙂så lite så. bra att bolla lite tankar ibland.

## Comment 4
Author: fridelfina

Så gör jag också, avsaknaden av en svit är inte att förglömma!
